Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption

Laury Umiejętności i Kompetencji rozdane po raz dwudziesty szósty!

23 styczeń 2018

Początek drugiego ćwierćwiecza Laurów Umiejętności i Kompetencji na długo zapisze się w pamięci uczestników Gali, która odbyła się w sobotę 20 stycznia w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Po raz pierwszy w historii tych niezwykłych podziękowań najwyższy, Diamentowy Laur, został złożony na ręce postaci będącej ikoną polskiego biznesu: Kazimierza Pazgana, twórcy Grupy Konspol. „Śląskie wawrzyny” odebrali również m.in. Dorota Simonides, Wojciech Szczurek, Stanisław Szwed i Artur Rojek. Łącznie uhonorowanych zostało 88 osób i instytucji.

 - Spotykamy się raz w roku z ludźmi, których niezwykłość polega na tym, że osiągają sukcesy, nie tolerują porażek, z porażkami sobie radzą i tymi sukcesami potrafią się dzielić z potrzebującymi. Na tej sali spotykają się ludzie spełnieni, którzy nie zamierzali rościć sobie pretensji o to, że coś im się należy, tylko często od młodego wieku brali sprawy w swoje ręce i, najczęściej z bożą pomocą i zaciśniętymi ustami, parli do przodu – mówił otwierając wydarzenie Tadeusz Donocik – Prezes RIG w Katowicach i Przewodniczący Laurowej Kapituły, którą tworzą przedstawiciele izb gospodarczych z Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy, Rybnika i Opola, śląscy i opolscy samorządowcy oraz reprezentanci świata kultury, nauki i mediów. Honorowym Gospodarzem uroczystości było Miasto Zabrze. Jak podkreślała jego Prezydent, Małgorzata Mańka-Szulik „(…) To ogromne święto, święto ludzi, którzy kochają tę ziemię, ludzi, którzy dla niej pracują. Za chwilę na tej scenie zobaczymy ludzi wyjątkowych, którzy dla Śląska, dla metropolii pracują od lat wielu. Pokazują nam jak zdobywać Laury i dzielą się z nami kompetencją.

Diament, jakiego jeszcze nie było

Najważniejszym, Diamentowym Laurem Umiejętności i Kompetencji za 2017 rok uhonorowany został Kazimierz Pazgan – twórcza Grupy Konspol, któremu Kapituła postanowiła podziękować m.in. za niezłomną postawę i najwyższe standardy etyczne, nieoceniony wkład w rozwój przedsiębiorczości i samorządu gospodarczego oraz hojność w stosunku do potrzebujących. - Jesteś Wielką Osobowością i ważną częścią narodowego bogactwa. Za przyjęcie tego daru serca, „Śląskiego Wawrzynu”, w imieniu Członków Kapituły, Członków Izby i środowisk gospodarczych z całej Polski pragnę serdecznie Ci podziękować naszym śląskim „Szczęść Boże” – zakończył laudację na część laureata Prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik, którego słowa potwierdziły również wystąpienia abpa Wiktora Skworca i Jerzego Buzka.

Kryształowe charaktery

Kryształowymi Laurami Umiejętności i Kompetencji za 2017 Kapituła uhonorowała m.in. postacie, dzięki którym trwa i rozwija się samorząd gospodarczy: Tadeusza Wnuka – Prezesa Śląskiej Izby Budownictwa, prof. Jana Klimka – Prezesa Izby Rzemieślniczej oraz MŚP w Katowicach oraz Wiktora Pawlika, pełniącego funkcję Prezesa Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Gliwicach. Kryształowy Laur jako ostatni odebrał Jacek Janiszewski – Organizator Forum Gospodarczego w Toruniu, tak podsumowując swoją obecność w Zabrzu: -Gdy miałem tutaj przyjechać, syn przejrzał moją pierwszą nagrodę. Powiedział, że byłem jakiś zdenerwowany i miał dużo racji, bo rzeczywiście ta sala i Śląsk robi na mnie jakieś nadzwyczajne wrażenie. W imieniu wszystkich laureatów chciałem serdecznie podziękować takim wspaniałym, pięknym trzem muszkieterom – jeden magister, drugi doktor, trzeci profesor, bez których Śląsk pewnie wyglądałby inaczej (…) – Tadeuszowi Donocikowi, Januszowi Steinhoffowi i Jerzemu Buzkowi.

Prezydent Miasta Gdynia – Wojciech Szczurek oraz folklorystka i polityk – prof. Dorota Simonides to ludzie formatu na tyle niezwykłego, by w oczach członków Kapituły zasłużyć na Kryształowy Laur z Diamentem. Drogocenni i warci uznania, o czym w szczególny sposób przekonali się uczestnicy Gali, słuchając słów pani profesor: - (…) zdaję sobie sprawę z odpowiedzialności za mój ukochany kraj, za moją ojczyznę i codziennie w rozmowie z Panem Bogiem proszę go o to, aby obdarzył każdego na najwyższym stanowisku w Polsce umiejętnością i kompetencją. Zarazem dodaję w rozmowie z Bogiem, żeby odpowiednio według tego jak wykorzystają swój talent, Niebieska Kapituła obdarzyła ich laurem. Jakim – Bóg jeden wie. Prezydent Szczurek w podkreślił natomiast znaczenie współpracy ponadregionalnej: - To, co zbudowało wielki sukces Gdyni, to magistrala łącząca ją ze Śląskiem. Niech będzie ona symbolem i zachętą, abyśmy pomosty i drogi budowali po to, żeby rozwijać Śląsk, Pomorze i całą Polskę.

Platynowi Laureaci

Platynowe Laury Umiejętności i Kompetencji odebrali m.in. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed, Ambasador Republiki Chorwacji Andrea Bekić, światowej klasy architekt Robert Konieczny oraz Zbigniew Cierniak, Dyrektor Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” im. Stanisława Hadyny. Minister Szwed, podsumowując znaczenie laurów dla wszystkich nagrodzonych zwrócił uwagę, że cecha, która łączy wszystkich wyróżnionych to wrażliwość społeczna na sprawy ludzkie – tak ważna na Śląsku i dla Regionalnej Izby Gospodarczej. Pani Ambasador dziękowała natomiast za zaufanie okazane laureatom: - (…) To wielki zaszczyt. Platynowy Laur stanowi dodatkową motywację, aby każdy z nas był jeszcze bardziej przedsiębiorczy i wytrwały. Jako ambasador Republiki Chorwacji przede wszystkim reprezentuję interesy własnego kraju, ale jednocześnie starałam się pod każdym względem jak najlepiej rozumieć wasz kraj , naród i jego interesy – podkreśliła.

Złote Laury

Wśród laureatów Złotych Laurów znaleźli się m.in. Artur Rojek – uznany muzyk i Dyrektor OFF Festival oraz Jan P. Matuszyński – reżyser znany m.in. ze spektakularnego debiutu filmowego „Ostatnia Rodzina”, w imieniu którego laur odebrała mama Anna Adamus-Matuszyńska. Nie zabrakło również śląskich przedsiębiorstw. W kategorii „Kobieta Przedsiębiorcza” Laur odebrała Edyta Przybyłek, właścicielka kancelarii prawnej IURISCO, w kategorii „Instytucja Finansowa” trafił natomiast na ręce firmy AUREUS. Frima EkaMedica doceniona została jako „Polskie Przedsiębiorstwo”. W gronie laureatów znalazł się również Ryszard Szczuka, Prezes Częstochowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasza Praca”.

W imieniu wszystkich wyróżnionych głos zabrali Burmistrz Gminy Strumień, Anna Grygierek oraz Maciej Fałkowski, pełniący w Ministerstwie Spraw Zagranicznych funkcję Zastępcy Dyrektora w Departamencie Współpracy Ekonomicznej. - Czujemy się niezwykle zaszczyceni nagrodą. W Polsce jest niezwykle ważne, czyli wysiłek wspólny, zespołowy. Muszę powiedzieć, że region śląski jest naszym bardzo ważnym, wiernym, sprawdzonym partnerem – podkreślał ten ostatni.

Nauka, kultura i media na piedestale

Wśród laureatów nie zabrakło również instytucji, które kształtują Śląsk i Ślązaków. Nagrodą Specjalną „Orzeł Piastów Śląskich” otrzymało Polskie Radio Katowice, na mapie Śląska i Polski istniejące od 90-ciu lat. Wagę nagrody podkreślał odbierając statuetkę Prezes i Redaktor Naczelny radia, Piotr Ornowski: - To ogromny zaszczyt móc być dziś tu w tak znamienitym gronie i odbierać tak prestiżowe wyróżnienie (…) Zdaję sobie sprawę z tego, że nie byłoby tej wspaniałej nagrody, tego wyróżnienia, gdyby nie praca z jednej strony, a z drugiej zaufanie jakim darzą nas Państwo każdego dnia. To bardzo zobowiązujące.

Uniwersytetowi Śląskiemu w 50-tą rocznicę powstania Kapituła przyznała Kryształowy Laur z Diamentem. Platynowe Laury trafiły m.in. do TVP Katowice z okazji 60-lecia działalności (kategoria „Pro Publico Bono”), zaś w kategorii „Nauka i Innowacyjność” oklaskiwani byli przedstawiciele Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach, obchodzącego 80-lecie istnienia. Z kolei Filharmonia Śląska oraz Dyrektor Mirosław Jacek Błaszczyk, a także Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach, świętująca 70 lat funkcjonowania, chwalić mogą się Platynowym Laurem w kategorii „Kultura i Media”.

Złoty Laur „Nauka i Innowacyjność” przypadł Fundacji Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, zaś w kategorii „Media” Wydawnictwu Górniczemu i Muzeum Historii Katowic, natomiast Zabrzańskie Centrum Rozwoju Przedsiębiorczości wyróżnione zostało jako „Instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm”.

Galę uświetnił występ Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” w towarzystwie M&T Band oraz wybitnych wokalistów młodego pokolenia – Sabiny Meck i Wojciecha Myrczka, którzy podbili serca wymagającej, laurowej publiczności.

XXVI Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji przeszła już do historii. Z pełnym przekonaniem można jednak stwierdzić, że ci, którym dziękowano podczas zabrzańskiej uroczystości, tę historię jeszcze długo będą tworzyć, stając się jednocześnie inspiracją dla tych, którzy idąc w ich ślady być może niebawem dołączą do „śląskiego panteonu” tych, którzy hołdując uniwersalnym wartościom potrafią tworzyć rzeczy dobre i wielkie oraz dzielić się ze światem tym, co sami wypracowali.

© Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach