Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption

28. Laury Umiejętności i Kompetencji – autorytety są kreatorami przemian w naszym regionie i kraju

05 marzec 2020

22 lutego w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca już po raz 28. odbyła się – Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kolejny raz nagrodzono wybitnych przedstawicieli samorządów terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorców, reprezentantów świata nauki, kultury i medycyny.

 

 

Gala „Laurów” to wyjątkowe wydarzenie w corocznym kalendarzu Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, która od 1992 roku pielęgnuje tradycję doceniania i przekazywania podziękowań wybitnym osobowościom za ich wyjątkową publiczną działalność.

Od 2008 roku Gospodarzem Honorowym uroczystości jest Dom Muzyki i Tańca w Zabrzu. Na scenie „Śląskiej Kongresowej”, która w ubiegłym roku świętowała 60-lecie, w sobotę ponownie pojawili się honorowi goście Gali „Laurów”, a uczestników powitał wiceprezydent Miasta Zabrze, Krzysztof Lewandowski.

 

- Cieszę się, że jesteście z nami. To jest zawsze wielki zaszczyt, że możemy Was gościć w Domu Muzyki i Tańca. Miasto Zabrze przez długie lata kojarzyło się z węglem kamiennym, a dzisiaj tych kopalń już nie ma. Ten proces restrukturyzacji się zakończył. Kiedy się zaczynał w latach 90. wszyscy zastanawiali się, co powstanie w tym miejscu. Co godne podkreślenia, nie notujemy praktycznie bezrobocia w mieście, tak jak i na całym Śląsku. Warto dodać, że jest to też zasługą osób, które przez lata otrzymywały Laury Umiejętności i Kompetencji. To wielki sukces wszystkich, tworzących i kultywujących ideę Laurów – mówił Krzysztof Lewandowski.

 

W tym roku wydarzenie miało dodatkowy wymiar. Powstała w 1990 roku – w momencie, kiedy Polska stała u progu wielkich przemian ekonomiczno-gospodarczych – Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach obchodzi swoje 30-lecie istnienia. Gala zainicjowała jubileuszowe obchody RIG-u. Wzięło w niej udział szacowne grono. Wśród zgromadzonych znaleźli się europarlamentarzyści, senatorzy i posłowie na Sejm RP, przedstawiciele duchowieństwa, korpusu dyplomatycznego, samorządowcy, prezydenci i burmistrzowie, reprezentaci uczelni wyższych, instytucji regionalnych, jak również zaprzyjaźnionych izb gospodarczych.

 

- Witam przyjaciół, tych którzy nas wspierają i przez ostatnie 30 lat budowali wielkość Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach. Witam także tych, którzy się do nas jeszcze nie przekonali, ale tej współpracy poprzez zdrowo-rozsądkowe decyzje nie unikną – witał zgromadzonych Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Tomasz Zjawiony.

 

W czasie uroczystości była okazja na przypomnienie historii „Laurów”, jak i wspomnienie, w filmowym skrócie, trzech dekad działalności Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach.

 

Kluczową rolę w jej powołaniu i wyjątkowych aktywnościach odegrał Prezes RIG-u w latach 1990-2018, a obecnie Honorowy Prezes - Tadeusz Donocik, który ze względów zdrowotnych nie wziął udziału w uroczystości.

 

Historię Izby i współpracę z jej twórcą wspominał premier Janusz Steinhoff, Przewodniczący Rady RIG.

- Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach przez te 30 lat wspierała działania kolejnych rządów w budowie gospodarki rynkowej i jej potencjału. Nie była to łatwa droga, ale się udało. W 1995 roku podpisano kontrakt dla województwa katowickiego, w którym bardzo ważną rolę odegrał RIG, a Tadeusz Donocik był jedną z osób, która aktywnie włączyła się w negocjacje z polskim rządem. Jest to człowiek-orkiestra, osoba wielu talentów, zaangażowana w działalność społeczną. Izba zawsze przeciwstawiała się nieodpowiedzialności, populizmowi, dość krytycznie odnosiliśmy się do nieakceptowalnego sposobu prowadzenia polityki, byliśmy organizacją ludzi ponad-politycznych, szukających sojuszników rozwoju gospodarki w różnych partiach. Mam pewność, że będzie tak nadal. Będziemy dokładać starań, by nasza gospodarka się rozwijała, żeby polskie firmy miały coraz większe znaczenie na wspólnym europejskim obszarze gospodarczym - podkreślał Janusz Steinhoff.

 

Obecny Prezes Izby, Tomasz Zjawiony wraz z zaproszonymi honorowymi gośćmi, przedstawił wyniki prac Kapituły Laurów, który tworzą przedstawiciele izb gospodarczych Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy, Rybnika i Opola, władz województw śląskiego i opolskiego, reprezentanci środowisk naukowych, kultury i mediów - laureaci minionych edycji.

 

Dzięki decyzji tego szacownego grona do „panteonu” laureatów, których praca i postawa życiowa zaowocowały wielkimi dokonaniami, nie tylko w skali regionu i Polski, ale także całego świata – dołączyły kolejne wyjątkowe osobowości.

 

Wręczanie Laurów postaciom wybitnym, swoją działalnością wspierających procesy pozytywnych zmian, to okazja do opisania tego, jak każdy z nas codziennie może wpływać na swoje najbliższe otoczenie. Podczas Gali podkreślano niezwykle istotną rolę dobrych relacji i współpracy w budowaniu historii , a także przyszłości Śląska, Polski i świata.

 

W sumie w gronie tegorocznych laureatów znalazło się 25 osób, firm i instytucji, które zostały nagrodzone w sześciu kategoriach:

- Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji

- Orzeł Piastów Polskich

- Kryształowy Laur z Diamentem Umiejętności i Kompetencji

- Kryształowy Laur Umiejętności i Kompetencji

- Platynowy Laur Umiejętności i Kompetencji

- Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji.

 

W imieniu wszystkich nagrodzonych głos zabrał m.in. Jerzy Kwieciński, który otrzymał Kryształowy Laur.

- Mogę śmiało powiedzieć, że Dom Muzyki i Tańca stał się Domem Umiejętności i Kompetencji. Żeby dostać tę nagrodę można być polarnikiem, kochać kulturę, budować wspaniałe produkty albo mieć sukces w dyplomacji. Dziękuje Izbie za docenienie pracy w rządzie, za to, że udało się połączyć wysiłek administracji publicznej, rządowej i samorządowej z wysiłkiem wszystkich przedsiębiorców. W taki sposób, że Polska jest postrzegana na świecie jako kraj sukcesu gospodarczego. O tym już mówił Eugeniusz Kwiatkowski, Minister Gospodarki II RP, że bez kompetencji żaden plan nawet dobry, nie osiągnie sukcesu, żeby mieć kompetencje, trzeba mieć najpierw wiedzę, jak ma się kompetencje to poosiada się umiejętności i można osiągnąć sukces. Takiego sukcesu chciałbym życzyć Państwu, naszej gospodarce i całej Polsce – zaznaczał Jerzy Kwieciński, były Minister Finansów, a obecnie Prezes Zarządu PGNiG S.A.

 

W tym roku najważniejsza nagroda – Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji – została wręczona prof. Franciszkowi Kokotowi. Profesor Kliniki Nefrologii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach należy niewątpliwie do wąskiego grona najwybitniejszych polskich uczonych o międzynarodowym formacie. Nagroda została przyznana za całokształt osiągnięć w opiece naukowej i dydaktycznej.

 

Laudację na cześć Diamentowego Laureata wygłosił prof. Marian Zembala, zdobywca Diamentowego Lauru 2018.

 

Sam nagrodzony nestor śląskiej medycyny poruszył widownię swoim emocjonalnym i wzruszającym wystąpieniem.

- Na pewno wiele osób zastanawia się, jak to się stało, że tak prosty człowiek, syn murarza i chłopki staje na tej scenie? W ciągu całego swojego życia spotkałem bardzo szlachetnych ludzi w odpowiednim czasie i miejscu, jest to ogromnie ważne. Nigdy nie wymagałem od swoich pracowników, by pracowali więcej ode mnie. Stawiałem też na takie wartości jak: prawda, sumienie oraz sprawiedliwość. Wspominam ostatnie spotkanie z Janem Pawłem II. Jako członkowi Europejskiego Zarządu Nefrologicznego polecono mi zorganizować audiencję u papieża i zadać pytanie: czy pobieranie narządów do przeszczepu jest bezczeszczeniem zwłok? Kiedy przedstawiłem to w Watykanie Papież powiedział, że oddanie narządów jest „wezwaniem pod adresem wielkoduszności ludzkiej”, to oficjalne stanowisko było przyczyną rozwoju transplantologii w świecie. Kiedy odwiedzałem Archikatedrę w Katowicach, zwróciłam uwagę na widniejący tam napis: „Soli Deo, Honor et Gloria”. ( "Jednemu Bogu cześć i chwała). Chyba to On jest odpowiedzialny za wyprostowanie moich bardzo krętych dróg rozwoju zawodowego i naukowego - wspominał prof. Franciszek Kokot.

 

Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną „Orła Piastów Śląskich”, którą został uhonorowany Jego ekscelencja ks. dr  Józef Kupny Arcybiskup, Metropolita Wrocławski.

 

Laury Umiejętności i Kompetencji są najistotniejszym wydarzeniem – organizowanym przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach – obok Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw, który w 2020 roku odbędzie się po raz dziesiąty. Te dwie imprezy łączy wspólne hasło „Nauka - biznes – samorząd. RAZEM DLA GOSPODARKI”. Idea scalania różnych środowisk we wspólnym poszukiwaniu inspiracji, a także wartości, którymi powinniśmy kierować zarówno w pracy, jak i w życiu osobistym przyświecała 28. Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji.

 

Część artystyczną uświetniła Monika Urlik, półfinalistka The Voice of Poland, uczestniczka Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu w 2014 r. Piosenkarka zaśpiewała największe przeboje niezapomnianej artystki pop & soul – Whitney Houston.

 

Organizator: Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach

Honorowy Gospodarz: Miasto Zabrze

Złoty Partner: Polska Technika Górnicza S.A.

Oficjalne #TAGI: #Laury2019 #RIGKatowice #RIG30lat #WydarzenieRIG

 

 

HONOROWY GOSPODARZ

 

LOGOSY ZABRZE 1000

 

 

© Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach