Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption
Image Caption

Archiwum aktualności

28. Laury Umiejętności i Kompetencji – autorytety są kreatorami przemian w naszym regionie i kraju

05 marzec 2020

22 lutego w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca już po raz 28. odbyła się – Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kolejny raz nagrodzono wybitnych przedstawicieli samorządów terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorców, reprezentantów świata nauki, kultury i medycyny.

 

Więcej...

XXVIII gala Laurów Umiejętności i Kompetencji 22 lutego

22 styczeń 2020

Wielkimi krokami zbliża się termin XXVIII Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji, która tradycyjnie odbędzie się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Już 22 lutego poznamy nazwiska wszystkich 25 osób nagrodzonych tymi prestiżowymi wyróżnieniami.

Więcej...

Zmarł Tadeusz Zuber

27 wrzesień 2019

Zmarł Tadeusz Zuber, wieloletni dyrektor Katowickich Wodociągów, współzałożyciel Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie", wieloletni członek Rady Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie, Członek Honorowego Izby.

Więcej...

Z wielkim smutkiem informujemy o śmierci Zdzisława Byloka

16 sierpień 2019

Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Zdzisława Byloka - Radnego Powiatu Bielskiego Wójta Gminy Jaworze w latach 2002-2014 Prezesa Lokalnej Grupy Rybackiej „Bielska Kraina” Laureata Złotego Lauru Umiejętności i Kompetencji doskonałego samorządowca i działacza społecznego.

Więcej...

Zmarł Kazimierz Pazgan. Miał 71 lat

15 lipiec 2019

Z ogromną przykrością informujemy, że w nocy z piątku na sobotę 22 czerwca, w klinice w Zabrzu zmarł Kazimierz Pazgan – Honorowy Prezes KIG, założyciel i wieloletni Prezes Grupy Konspol, znakomity polski przedsiębiorca, będący wybitnym autorytetem środowisk gospodarczych oraz pierwszy przedsiębiorca, który otrzymał Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Zmarł w wieku 71 lat.

Więcej...

4 lipca br. odszedł od nas Karol Cebula

08 lipiec 2019

Karol Cebula na trwale wpisał swą biografię w historię Śląska poprzez niezwykłą osobowość, filantropię, wrażliwość społeczną oraz przedsiębiorczość. Był człowiekiem empatycznym, otwartym na drugiego człowieka z dystansem do siebie i świata. Dzielił się swym sukcesem 
i radością.

Więcej...

Laureaci Laurów Umiejętności i Kompetencji 2018

22 styczeń 2019

Szanowni Państwo, mamy zaszczyt przedstawić pełną listę Laureatów XXVII Laurów Umiejętności i Komoetencji.

Więcej...

XXVII Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji już 19 stycznia!

08 styczeń 2019

Od 27 lat Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach – organizator m.in. Europejskiego Kongresu Małych i Średnich Przedsiębiorstw – pielęgnuje tradycję przekazywania podziękowań wybitnym osobowościom. 19 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu zostanie rozdanych 87 statuetek Laurów Umiejętności i Kompetencji.

Więcej...

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach po raz kolejny wręczy wyjątkowe wyróżnienia!

21 grudzień 2018

XXVII Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji już 19 stycznia 2019 r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

RIG w Katowicach od ponad ćwierć wieku pielęgnuje tradycję przekazywania podziękowań za wkład w pracę nad zmianami otaczającej nas rzeczywistości wybitnym osobowościom świata nauki, biznesu, kultury i polityki. Laury Umiejętności i Kompetencji stanowią symboliczną formę uznania ich zasług i wręczane są na początku każdego roku podczas uroczystej gali.

Więcej...

Laury Umiejętności i Kompetencji rozdane po raz dwudziesty szósty!

23 styczeń 2018

Początek drugiego ćwierćwiecza Laurów Umiejętności i Kompetencji na długo zapisze się w pamięci uczestników Gali, która odbyła się w sobotę 20 stycznia w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Po raz pierwszy w historii tych niezwykłych podziękowań najwyższy, Diamentowy Laur, został złożony na ręce postaci będącej ikoną polskiego biznesu: Kazimierza Pazgana, twórcy Grupy Konspol. „Śląskie wawrzyny” odebrali również m.in. Dorota Simonides, Wojciech Szczurek, Stanisław Szwed i Artur Rojek. Łącznie uhonorowanych zostało 88 osób i instytucji.

 - Spotykamy się raz w roku z ludźmi, których niezwykłość polega na tym, że osiągają sukcesy, nie tolerują porażek, z porażkami sobie radzą i tymi sukcesami potrafią się dzielić z potrzebującymi. Na tej sali spotykają się ludzie spełnieni, którzy nie zamierzali rościć sobie pretensji o to, że coś im się należy, tylko często od młodego wieku brali sprawy w swoje ręce i, najczęściej z bożą pomocą i zaciśniętymi ustami, parli do przodu – mówił otwierając wydarzenie Tadeusz Donocik – Prezes RIG w Katowicach i Przewodniczący Laurowej Kapituły, którą tworzą przedstawiciele izb gospodarczych z Katowic, Bielska-Białej, Częstochowy, Rybnika i Opola, śląscy i opolscy samorządowcy oraz reprezentanci świata kultury, nauki i mediów. Honorowym Gospodarzem uroczystości było Miasto Zabrze. Jak podkreślała jego Prezydent, Małgorzata Mańka-Szulik „(…) To ogromne święto, święto ludzi, którzy kochają tę ziemię, ludzi, którzy dla niej pracują. Za chwilę na tej scenie zobaczymy ludzi wyjątkowych, którzy dla Śląska, dla metropolii pracują od lat wielu. Pokazują nam jak zdobywać Laury i dzielą się z nami kompetencją.

Więcej...

Poznaj wybranych laureatów Złotych Laurów!

23 styczeń 2018

Przedstawiamy wybranych laureatów Złotych Laurów Umiejętności i Kompetnecji. Wśród wyróżnionych w tym roku znalazły się zarówno firmy, jak i insystucje oraz osoby, których działalność w niekwestionowany sposób zmienia otaczający nas świat.

Więcej...

Laury 2017 w liczbach

29 grudzień 2017

logoW 2017 roku podziękowania, których symbolem są Laury Umiejętności i Kompetencji, zostaną złożone na ręce wybitnych osobowości i instytucji kształtujących otaczającą nas rzeczywistość. Wyboru laureatów podjęła się Kapituła, która obradowała trzykrotnie i przyznała łącznie:

2 Diamentowe Laury Umiejętności i Kompetencji
1 Nagrodę Specjalną Orzeł Piastów Śląskich
4 Kryształowe Laury Umiejętności z Diamentem
9 Kryształowych Laurów Umiejętności i Kompetencji
8 Platynowych Laurów Umiejętności i Kompetencji
4 Platynowe Laury „Medycyna i Inżynieria Biomedyczna”
6 Platynowych Laurów „Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy”
3 Platynowe Laury „Ambasador Spraw Polskich”
3 Platynowe Laury „Nauka i innowacyjność”
2 Platynowe Laury „Pro Publico Bono”
1 Platynowy Laur „Firma Społecznie Odpowiedzialna”
2 Platynowe Laury „Kultura”
1 Platynowy Laur „Doskonała Załoga”
42 Złote Laury Umiejętności i Kompetencji w następujących kategoriach:

Medycyna i Inżynieria Biomedyczna | Samorząd terytorialny, zawodowy i gospodarczy
Media | Nauka i Innowacyjność | Menedżer, lider społeczno-gospodarczy
Kultura | Młode Talenty
Osoba lub instytucja wspierająca rozwój gospodarki rynkowej lub edukująca na potrzeby firm
Ambasador Spraw Polskich | Instytucja Finansowa | Kobieta Przedsiębiorcza
Polskie Przedsiębiorstwo | Pro Publico Bono | Udana Inwestycja
Załoga- wspólny sukces | Firma Społecznie Odpowiedzialna
Zloty Laur na wniosek Forum Młodych przy Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach

 


 

Kto uświetni uroczystą galę?

29 grudzień 2017

Camerata Silesia poziom KAT male

Tradycją stały się już niesamowite koncerty towarzyszące wręczeniu Laurów Umiejętności i Kompetencji. Zachwyt Laureatów i Uczestników styczniowego wydarzenia zbudzi koncert „Korowód” w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia".

Chórowi towarzyszyć będą znakomici wokaliści młodego pokolenia:

Wojciech Myrczek – zwycięzca najważniejszych konkursów jazzowych w Polsce, wokalista roku w plebiscytach Jazz Forum
Sabina Meck  nominowana do nagrody Fryderyk 2017 w kategorii „Debiut roku”.

Na scenie pojawi się także złożony z najlepszych polskich muzyków rozrywkowych Zespół M&T Band.

Artyści pod dyrekcją Anny Szostak zaprezentują energetyczny program wypełniony największymi przebojami polskiej i zagranicznej muzyki rozrywkowej, w tym utwory takich gwiazd jak: Marek Grechuta, Stevie Wonder, ABBA, Boney M., czy Bee Gees.

 


 

Znamy termin XXVI Gali

15 listopad 2017

 XXVI Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji odbędzie się 20 stycznia 2018 roku w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Uroczystość, będąca symbolicznym podsumowaniem roku 2017 w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej, jak co roku, zgromadzi ponad 2000 gości – parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, wybitnych przedstawicieli świata nauki, twórców kultury oraz przedsiębiorców. 

Kto uhonorowany zostanie "Śląskim Wawrzynem"? Dowiemy się już wkrótce!

 


 

Uroczystość, jak co roku, zgromadzi ponad 2000 gości – parlamentarzystów, przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, wybitnych przedstawicieli świata nauki, twórców kultury oraz przedsiębiorców. 

Relacja z XXV Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji

18 styczeń 2017

Zapraszamy do obejrzenia relacji:

https://youtu.be/NuxAaBTZMdo

 


Wyjątkowy koncert dedykowany Laureatom

08 grudzień 2016

Jubileuszowa XXV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji odbędzie się 5 stycznia 2017 roku w siedzibie NOSPR w Katowicach. Tradycyjnie, uroczystość zwieńczona będzie koncertem dedykowanym Laureatom. Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Beczała, który wystąpi z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą wybitnego dyrygenta Marca Piolleta.

 

Piotr Beczala

PIOTR BECZAŁA

Piotr Beczała jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych tenorów lirycznych naszych czasów i stałym gościem wiodących scen operowych. Polski artysta jest ceniony nie tylko za piękno głosu, ale także za żarliwe zaangażowanie w każdą odgrywaną postać. Bogaty repertuar koncertowy wykonywał z najwybitniejszymi orkiestrami i dyrygentami na świecie.

 

Marc Piollet

MARC PIOLLET

Pochodzący z Francji światowej sławy dyrygent ukształtowany został przez takich mistrzów, jak John Eliot Gardiner, Michael Gielen oraz Kurt Masur. Kierował scenami operowymi w Wiedniu i Wiesbaden oraz zachwycał publiczność m.in. w Kopenhadze, Paryżu, Barcelonie, Monachium. Słuchaczy każdorazowo urzeka również repertuar symfoniczny, wykonywany pod batutą Marca Pioletta przez czołowe orkiestry Starego i Nowego Kontynentu.

 

NOSPR

NARODOWA ORKIESTRA SYMFONICZNA POLSKIEGO RADIA W KATOWICACH

Zespół utworzony w 1935 r. w Warszawie przez Grzegorza Fitelberga, od ponad 80 lat pełni rolę ambasadora kulturalnego Polski. We wrześniu 2000 r. dyrektorem naczelnym i programowym została Joanna Wnuk-Nazarowa. Od września 2012 r. funkcję dyrektora artystycznego i pierwszego dyrygenta pełni Alexander Liebreich. Orkiestra realizuje nagrania dla wielu renomowanych wytwórni, koncertuje na całym świecie oraz realizuje szereg projektów muzycznych entuzjastycznie przyjmowanych przez międzynarodową krytykę.

 

 


 

Jubileuszowa, XXV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji już w styczniu!

17 listopad 2016

Minione 24 edycje Laurów Umiejętności i Kompetencji zaowocowały gronem kilkuset laureatów. Ale Laury to nie tylko symbole wdzięczności. To przede wszystkim ludzie i historie ich ciężkiej pracy, trudnych decyzji, ale także spektakularnych sukcesów.


XXV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji odbędzie się 5 stycznia 2017 roku w siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach.

 

Galę uświetni wyjątkowy koncert dedykowany laureatom. Gwiazdą wieczoru będzie Piotr Beczała, światowej sławy tenor, który wystąpi z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia pod batutą Marca Pioletta. Podczas koncertu usłyszymy utwory Verdiego, Moniuszki, Pucciniego, a także Wagnera czy Dvoraka.

  

 


 

Relacja z gali na antenie TVP Katowice!

19 styczeń 2016

Zapraszamy do obejrzenia relacji z XXIV Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji! Już w sobotę 23 stycznia o godz. 21.00 na antenie TVP Katowice.

Laury-2015
fot. Wojciech Nowak

 


Laury wręczone po raz dwudziesty czwarty!

17 styczeń 2016

W sobotę w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca odbyła się XXIV Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji organizowana przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. Zostały wręczone podziękowania w kilkunastu kategoriach dla ponad 60 wybitnych osób oraz wyróżniających się organizacji.

Prezes RIG w Katowicach, Tadeusz Donocik zaznaczył, że Laury wskazują autorytety, ludzi sukcesu w różnych dziedzinach i osoby poszukujące dialogu. Zmienia się Śląsk, zmienia się Polska. To właśnie dzięki tym ludziom – podkreśliła także rolę laureatów w swoim powitaniu Małgorzata Mańka-Szulik, Prezydent Miasta Zabrze, które było Honorowym Gospodarzem wydarzenia.

Laury-2015

Fot. Wojciech Nowak


Tylko zrywanie ze stereotypami daje szansę pójścia do przodu, nie zrywanie z tradycją – mówiła w swoim podziękowaniu Hanna Suchocka, laureatka Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji. – Właściwie jestem już poza polityką. Zadecydowałam o tym sama, że po powrocie z Watykanu nie wracam do polityki. I to, że sobie o mnie przypomniano, że jeszcze ktoś chciał wspomnieć tamten czas i uznać go za dobry, jest dla mnie wielkim, wielkim wyróżnieniem – podsumowała decyzję Kapituły o przyznaniu jej najwyższego Lauru.

Laury-2015


Statuetkę Orła Piastów Śląskich otrzymał Janusz Steinhoff, Wicepremier i Minister Gospodarki w latach 1997-2001. Jerzy Buzek w laudacji na cześć laureata wspomniał o zaangażowaniu w działalność opozycyjną, między innymi poprzez dystrybucję prasy podziemnej: Był wtedy taki legendarny „Mikołaj” na Górnym Śląsku, który to wszystko łączył – mówił. – Gdy Komitet Obywatelski „Solidarności” ogłosił listę swoich posłów do parlamentu w ’89 roku, na zdjęciu z Lechem Wałęsą pojawił się człowiek, którego właściwie prawie nikt nie znał, ja też nie znałem zupełnie. I wtedy się wszyscy dowiedzieli, że „Mikołajem” był Janusz Steinhoff.

Laury-2015


Kryształowym Laurem z Diamentem uhonorowany został ksiądz profesor Michał Heller, Fundator i Założyciel Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Umiejętność i kompetencja zależą ode mnie – rozważał w swoich podziękowaniach. – Trzeba pamiętać o ograniczeniach. Trzeba o nich pamiętać także dlatego, żeby poza nie wyjść, bo przecież wszystkie ograniczenia są po to, aby je przekraczać – dodał laureat.

Laury-2015


Laury Umiejętności i Kompetencji to coroczne wydarzenie, podczas którego – w wyrazie wdzięczności – wręczane są statuetki w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Historia Laurów sięga roku 1992, kiedy działacze samorządu gospodarczego skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wystąpili z inicjatywą dziękowania ludziom nieprzeciętnym, wyróżniającym się firmom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.

Kliknij, aby poznać pełną listę laureatów.

 

Honorowy Gospodarz Gali:
 
 
 
Partner Platynowy:
 
 
 
Partnerzy Złoci:
 
gtl-ktw-25-poziom            KSSE          Prevac
SOR DREW logo logo

 

 

 

 

 

 

Partner:

 
 

Gala już wkrótce!

07 styczeń 2016

gala-laurow

Nieco ponad tydzień dzieli nas od XXIV Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji. 16 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu wręczonych zostanie ponad siedemdziesiąt Laurów w różnych kategoriach. Ta tradycja przekazywania podziękowań wybitnym osobom oraz organizacjom trwa już od blisko ćwierć wieku!

Uroczystą galę uświetni specjalny koncert dedykowany Laureatom pt. „Ray Wilson - Genesis Classic”.

Do zobaczenia w Zabrzu!

 


 

Laureaci wybrani!

17 grudzień 2015

W ubiegły wtorek 15 grudnia, członkowie Kapituły spotkali się na ostatnim już posiedzeniu. Podczas obrad Kapituła podjęła decyzje, komu - w ramach podziękowań  16 stycznia podczas gali zostanie wręczony Laur Umiejętności i Kompetencji.

Decyzją Kapituły przyznano w sumie 75 Laurów (1 Diamentowy, 1 Kryształowy z Diamentem, 6 Kryształowych, 23 Platynowe oraz 44 Złote) oraz nagrodę specjalną – Orła Piastów Śląskich.

Kapitula-2015

Do zobaczenia w Zabrzu! Już teraz serdecznie zapraszamy na koncert „Ray Wilson - Genesis Classic”, towarzyszący XXIV Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji. W Domu Muzyki i Tańca usłyszymy największe przeboje grupy Genesis oraz utwory solowe Raya Wilsona w wykonaniu samego artysty! Cena za bilet dla firm członkowskich RIG wynosi 60 zł, dla pozostałych osób – 100 zł.

 

„Ray Wilson - Genesis Classic” – zapraszamy na koncert!

20 listopad 2015

Serdecznie zapraszamy na koncert „Ray Wilson - Genesis Classic”, towarzyszący XXIV Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji. 16 stycznia 2016 roku w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca usłyszymy największe przeboje grupy Genesis oraz utwory solowe Raya Wilsona w wykonaniu samego artysty!

Ray-Wilson-Genesis-Classic


Laury Umiejętności i Kompetencji to coroczne wydarzenie, podczas którego - w wyrazie uznania - wręczane są statuetki w dziedzinie gospodarczej, naukowej i kulturalnej. Historia Laurów sięga roku 1992, kiedy działacze samorządu gospodarczego skupieni w Regionalnej Izbie Gospodarczej w Katowicach wystąpili z inicjatywą dziękowania ludziom nieprzeciętnym, wyróżniającym się firmom, organizacjom i instytucjom, które aktywnie i skutecznie włączyły się w proces tworzenia gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji oraz dostosowania do standardów europejskich.
 

Cena za bilet dla firm członkowskich RIG wynosi 60 zł, dla pozostałych osób – 100 zł.

Zainteresowanych prosimy o kontakt:
Katarzyna Baranowska
Kierownik Zespołu ds. Samorządowych i Realizacji Kluczowych Przedsięwzięć
tel. 32 351 11 91
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.
 
 

 

 

XXIV edycja Laurów już wkrótce!

19 listopad 2015

Szanowni Państwo,

Pragniemy z przyjemnością poinformować, że XXIV Gala odbędzie się 16 stycznia 2016 roku w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca. Jak co roku, Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach na podstawie decyzji Kapituły, wręczy podziękowania za wybitną działalność w obszarze gospodarki, kultury, medycyny, działalności prospołecznej i innych dziedzinach.

Już dziś zapraszamy do śledzenia aktualności na naszej stronie internetowej.

 


Bronisław Komorowski odebrał Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji!

22 kwiecień 2015

20 kwietnia Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odebrał z rąk Jerzego Buzka, byłego premiera RP i przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Tadeusza Donocika, Prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach oraz Janusza Steinhoffa, Przewodniczącego Rady Krajowej Izby Gospodarczej oraz Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach - Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji. Jest to najwyższe wyróżnienie przyznawane w ramach już XXIII edycji Laurów.

Diamentowy Laur Komorowski 23KB

„Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie. Ono jest ze swojej natury niesłychanie cenne, szczególnie w polityce, gdzie kompetencje powinny się liczyć (...). Mam świadomość, że to wyróżnienie dostałem właśnie od osób kompetentnych i z poczuciem odpowiedzialności za przyszłość Polski” – odbierając Laur powiedział Bronisław Komorowski.

Laury Umiejętności i Kompetencji przyznaje Kapituła Laurów, która nagradza wybitnych przedstawicieli samorządów terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorców, przedstawicieli nauki, kultury i medycyny. Bronisław Komorowski Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji otrzymał za zrozumienie wyzwań stojących przed Polską, ale i Europą, gotowość proponowania konkretnych rozwiązań, wiarę w potrzebę i sens dialogu społecznego oraz budowanie dobra wspólnego.

Gala, podczas której wręczano wyróżnienia XXIII edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji odbyła się 17 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Podczas styczniowej uroczystości Janusz Steinhoff wygłosił laudację dla Prezydenta Bronisława Komorowskiego, który nie mógł osobiście wziąć udziału w wydarzeniu. Steinhoff zaznaczył, że „fundamentem działalności [Bronisława Komorowskiego] wpierw w opozycji, a później w życiu politycznym w wolnej Rzeczypospolitej, jest konsekwencja głoszonych poglądów połączona z umiejętnością nawiązywania dialogu i budowania mostów porozumienia. Pojednanie nie jest rzeczą łatwą, ale konieczną do normalnego funkcjonowania relacji międzyludzkich, relacji między społeczeństwami, narodami i państwami – to słowa, które najlepiej charakteryzują filozofię działania Prezydenta Bronisława Komorowskiego”. Dodał, że „ci, którzy pamiętają Bronisława Komorowskiego z czasów opozycji podkreślają jego otwartość na różne środowiska, także na ludzi, których poglądów nie podzielał. Ta umiejętność budowania porozumienia - tak ważna dla zachowania spójności ówczesnej opozycji - stała się też wielkim atutem Bronisława Komorowskiego w niepodległej Rzeczypospolitej. Dowodem niech będą często przywoływane przez niego słowa jego mentora, Tadeusza Mazowieckiego: Można się różnić, można się spierać. Ale nie wolno się nienawidzić. Te słowa to swoiste credo polityczne Bronisława Komorowskiego (…), który umie łączyć ludzi wyrastających z różnych tradycji w jedną, nowoczesną wspólnotę Polaków. Ofiarowany przez śląskich przedsiębiorców Diamentowy Laur jest wyrazem uznania dla tej umiejętności i dla konsekwencji, z jaką Bronisław Komorowski korzysta z niej w swojej publicznej działalności, w służbie polskiemu państwu”.

 • Photo01
 • Photo02
 • Photo03
 • Photo04
 • Photo05
 • Photo06
 • Photo07
 • Photo08
 • Photo09
 • Photo10
 • Photo11
 • Photo12
 • Photo13
 • Photo14
 • Photo15
 • Photo16
 • Photo17
 • Photo18
 • Photo19
 • Photo23

Simple Image Gallery Extended

 


 

 

Obejrzyj relację z XXIII Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji

02 luty 2015

 

Relacja jest już na naszym kanale w serwisie Youtube:

Zachęcamy także do oglądnięcia filmu dotyczącego dotychczasowych Diamentowych Laureatów:

 

Film1 

 

Film4
 

 

Zapraszamy do oglądania!

 

 


 

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Laurów 2014

20 styczeń 2015

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji 2014, która odbyła się 17 stycznia 2015r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Relacja emitowana będzie na antenie TVP Katowice w sobotę 24 stycznia o godz. 19:30. Przeżyjmy to jeszcze raz! 

 

150117194750IMG 6129

 


 

Coroczne wystąpienie Prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach

19 styczeń 2015

Szanowni Państwo,

Zamieszczamy treść wystąpienia Prezesa Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach z otwarcia Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji:

 

150117181454IMG 4499

 

Szanowna Pani Marszałek, Szanowni Panowie, Ekscelencje Kościoła – Biskupi, Ekscelencjo Pani Ambasador, Panowie Premierzy, Ministrowie, wszyscy Goście dzisiejszej uroczystości, Panie i Panowie.

23. edycja Laurów Umiejętności i Kompetencji, coroczne wydarzenie, to efekt poszukiwania przez Członków Kapituły osób, zespołów ludzi, którzy umieli rozwinąć swoje talenty i służyć nimi innym; często w wymiarze służby publicznej. Są autorytetami w swojej dziedzinie, wzorcami, a ich kompetencje i umiejętności mają wymiar uniwersalny.

Kolejne Laury nie są finałem konkursu. To niestrudzone poszukiwanie dobra, którego nie brakuje w naszym regionie województw opolskiego i śląskiego. Uroczystość Laurów stwarza okazję do jego pokazywania. 9 stycznia w Opolu, na pięknie zorganizowanej Gali, wręczyliśmy 23 Laury Złote, Platynowe i jeden Kryształowy. Dzisiaj wręczamy kolejne. Gratulując Laureatom, dziękuję za użyczenie niejako swojego dorobku, swojego autorytetu.

Jak pewnie Państwo zauważyliście, dzisiejsze uroczystości przebiegają trochę inaczej niż zaplanowaliśmy. Nie ma Pana Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego i innych ważnych gości. Jest to potwierdzenie zasady, że to życie pisze scenariusze. Jestem zmuszony by do pewnych spraw się po prostu odnieść.

Mija 25 lat transformacji ustrojowej, społecznej i gospodarczej. To jednocześnie 25 lat pracy samorządu terytorialnego, którego główny twórca - prof. Jerzy Stępień - jest dzisiaj z nami. Symbolem realizacji zadań samorządowych jest dzisiejszy Laur przyznany Pani Prezydent Zabrza, Małgorzacie Mańce-Szulik. To jednocześnie 25 lat odrodzenia samorządu gospodarczego w Polsce i Europie Środkowej. Jest mi niezmiernie miło, że dzisiaj są z nami tak licznie Prezesi Izb Gospodarczych, Samorządu Zawodowego. Wręczone dziś zostaną: Kryształowy Laur z Diamentem dla Krajowej Izby Gospodarczej oraz Kryształowy Laur dla nestora działalności w samorządzie gospodarczym i zawodowym - Franciszka Buszki.

Laury to jednocześnie symbol 25 lat zmian w systemie kształcenia w Polsce, na wszystkich jego poziomach, stąd w gronie uhonorowanych tą nagrodą są także Rektorzy Uniwersytetu Ekonomicznego, Medycznego, Politechniki Częstochowskiej. Ostatnich 25 lat to transformacje we wszystkich obszarach życia. Bez zbędnego patosu możemy dzisiaj powiedzieć, że zmieniliśmy nasz kraj, region, miejsce zamieszkania. Odwróciliśmy bieg historii pojałtańskiej.

Czy jednak po drodze czegoś nie zagubiliśmy? Czy takie były oczekiwania 10 milionów ludzi Solidarności, walczących o odzyskanie wolności i niepodległości?

System totalitarny charakteryzował się brakiem systemu uniwersalnych wartości i ludzi dialogu; władza wiedziała najlepiej. Czy dzisiaj na pewno postępujemy inaczej?

My tutaj na Śląsku – w sposób wyjątkowy i na niewyobrażalną skalę - przeprowadzamy zmiany we wszystkich dziedzinach, w tym szczególnie w gospodarce, w działalności przemysłowej. W jakim stopniu wykorzystujemy własne doświadczenie z pierwszych dziesięciu lat transformacji? Odnoszę wrażenie, że niektórzy z nas czasami zachowują się jak ludzie, którzy wiedzą wszystko najlepiej. Nie korzystamy z doświadczeń, w tym błędów, popełnionych wcześniej i przez innych.

Wszystkie reformy są trudne. Te, w wyniku których ludzie tracą pracę, są szczególnie trudne. Są w naszym regionie pozostałości poprzedniego systemu – monokulturowe przemysłowo miasta, miasteczka i miejscowości: Bytom, Jastrzębie, Brzeszcze i wiele innych.

Niewidzialna ręka rynku tutaj nie zadziała. Musi być opracowana strategia, plan na szczeblu rządowym i regionalnym. Jak pobudzić przedsiębiorców do tworzenia miejsc pracy? Mogą to zrobić tylko przedsiębiorcy. Jak pogłębić współpracę izb gospodarczych z powiatowymi urzędami pracy? Jak poprawić klimat wokół ludzi, którzy prowadzą firmy najczęściej w nielimitowanym czasie pracy, kosztem życia rodzinnego i osobistego?

Jak pobudzać cechę zdolności do ponoszenia ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej? Skoro wymiar sprawiedliwości nie zgłębił wiedzy w tym obszarze i potrafi obciążać przedsiębiorcę zarzutami o nadmiernym ryzyku lub działaniu na swoją szkodę.

Pod koniec ubiegłego roku społeczności lokalne wybrały nowe władze samorządu terytorialnego. Mamy coraz lepszą współpracę – za to bardzo dziękuję. Świadomość, że w każdej gminie działają firmy, które dają pracę, wpływy do kasy gminy, budżetu państwa, każą mi prosić o zwiększenie zakresu tej współpracy.

W roku 2015 odbędą się wybory prezydenckie i do obu izb parlamentu. Czy można się umówić przed tymi wyborami, jak będziemy współpracować w przyszłości i co będzie priorytetem tej pracy? Można! Dlaczego dotąd było to nieskuteczne?

Jestem przekonany, że wśród różnych „grzechów”, grzech zaniechania jest największym. Gdy analizuję sytuację w górnictwie, niepokoje, a wręcz oburzenie ludzi pracy ogarnia mnie lęk o naszą przyszłość. W ciągu ostatnich lat popełnialiśmy tyle zaniedbań, a władza nie wsłuchiwała się w nasze ostrzeżenia. Wręcz okłamywano górników, przekonując że nie ma pojęcia kopalni trwale nierentownej. Kto ma teraz ponieść konsekwencje tych zaniedbań? Ostatecznie wiem, że zapłacą za to podatnicy. Dlaczego? Dlaczego nie ci politycy, którzy zapewniali jeszcze parę miesięcy temu, że żadna kopalnia nie będzie zlikwidowana?

W Polsce działa około 1,8 mln firm, głównie małych i mikro. Corocznie prawie 200 tys. z nich znika z rynku. Pracę traci około 600 tys. osób. Firmy te mieszczą się w 2,5 tys. gmin. Ogromu tych nieszczęść nie widać, bo są rozproszone. To tak jak porównanie wypadków drogowych i katastrof lotniczych. Czy to oznacza, że na skalę masową nie ma w naszym kraju osobistych tragedii i nieszczęść w wyniku utraty pracy? Sprawa dotyczy rynku pracy w ogóle! Powinno to być przedmiotem polityki społecznej państwa. Przedsiębiorcy, w drodze dialogu, mogą w sposób obiektywny pomóc. Będziemy o tych trudnych problemach dyskutować już w październiku na V Europejskim Kongresie Małych i Średnich Przedsiębiorstw. Wierzę, że tym razem politycy lepiej wsłuchiwać się będą w debaty, które są przeprowadzane na tych Kongresach.

Życzę Państwu i sobie, byśmy dożyli czasów poważnych publicznych debat o przyszłości państwa i poprawie bytu ludzi – mieszkańców naszego kraju. Ich dotychczasowy brak to jedna z przyczyn obecnej sytuacji. Ludzi nie wolno oszukiwać pozorami i kłamstwem. Może to bowiem wywołać Ich gniew.

Życzę osobistego szczęścia i zdrowia w 2015 roku, a na dzisiejszy wieczór miłych chwil i radości ze wspólnego przebywania.

 

 


 

XXIII Gala już za nami!

17 styczeń 2015

 

 IMGP0099a

 

„Uroczystość Laurów jest okazją do pokazania dobra, którego nie brakuje w naszym regionie”

 

17 stycznia odbyła się w zabrzańskim Domu Muzyki i Tańca już po raz 23. – Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kolejny raz nagrodzono wybitnych przedstawicieli samorządów terytorialnego i gospodarczego, przedsiębiorców, przedstawicieli nauki, kultury i medycyny.

Zebranych gości przywitała Prezydent miasta Zabrze, Małgorzata Mańka-Szulik: „To dziś, kolejny raz w tej sali, spotykają się ludzie, którzy nie tylko kochają Śląsk, nie tylko kochają Polskę, ale wiedzą, jak osiągać sukces. (…) Dlatego z taką radością czekamy zawsze na ten styczniowy wieczór aby spotkać się z tymi, którzy nie tylko tworzą tę naszą codzienną rzeczywistość, nie tylko osiągają sukcesy, ale dzielą się doświadczeniem i pozytywną energią. (…) Nasze serca są gorące i biją dla Śląska”.

Z kolei Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, w swoim wystąpieniu podkreślał, jaką rolę pełnią wręczane wyróżnienia: „Uroczystość Laurów jest okazją do pokazania dobra, którego nie brakuje w naszym regionie – województwie śląskim i opolskim – i pokazania rozmiarów tego dobra”.

 

IMGP0107a

 

W imieniu wszystkich wyróżnionych Złotym Laurem głos zabrał Tadeusz Szymanek, Prezydent Rady Regionalnej Izby Przemysłowo-Handlowej w Częstochowie. Nawiązał w swojej wypowiedzi do obchodów 25-lecia odrodzenia samorządu gospodarczego w Polsce. Jacek Janiszewski, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi w latach 1997-1999, a obecnie Prezes Zarządu Krajowego Funduszu Poręczeniowego „Samorządowa Polska”, dziękował za wyróżnienie w imieniu wszystkich uhonorowanych Platynowymi Laurami.

 

Kryształowe Laury Umiejętności i Kompetencji otrzymali: Małgorzata Mańka-Szulik, Mirosław Sekuła, Marszałek Województwa Śląskiego w latach 2013-2014, Franciszek Buszka, Przewodniczący Rady Śląskiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, Wiceprezydent Śląskiej Izby Budownictwa, I Wiceprezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, ks. bp dr Gerard Kusz, Biskup senior Diecezji Gliwickiej oraz sędzia Jerzy Stępień, Prezes Trybunału Konstytucyjnego w latach 2006-2008.

Na szczególną uwagę zasługują słowa ks. Biskupa Kusza, który niezwykle skromnie podchodzi do odbieranego wyróżnienia, pytając: „Jak ja się tu znalazłem? Przecież nie robię nic nadzwyczajnego, tylko to co należy do mojej podstawowej funkcji. A funkcją biskupa jest budowanie mostów. Dzięki pomocy wielu współpracowników, wielu dobrych ludzi, to budowanie mostów w nowej diecezji zacząłem - ale sądzę, że budować mosty trzeba wciąż. Bo nurt rzeki jest coraz szybszy i coraz niebezpieczniejszy. Więc dziękuję wszystkim, którzy pomagali mi w budowaniu mostów pomiędzy ludźmi, pomiędzy różnymi grupami.”

Z kolei prof. Jerzy Stępień podkreślał rolę Śląska w procesie budowania polskiej samorządności następującymi słowami: „Dziękuję za to wzruszające wyróżnienie, bo ono ma szczególne znaczenie właśnie tu na Śląsku  - ponieważ od Śląska właściwie reszta Polski zarażała się samorządnością już w XIII wieku. Kiedy przygotowywaliśmy ustawy samorządowe pod koniec lat ’80, na przełomie lat ’80-’90, oczywiście braliśmy pod uwagę wszystkie doświadczenia samorządu Autonomii Śląskiej, nasze prace nie mogłyby się tak szybko posuwać gdyby nie trzech wybitnych Ślązaków czy osób związanych z Uniwersytetem Śląskim. Łącznikiem między dawną Rzeczpospolitą a tym pokoleniem, które podjęło się trudu odbudowywania samorządu, był Pan profesor Karol Podgórski. Drugą osobą był Pan profesor Karol Sobczak. (…) Nie sposób nie wspomnieć także Pana profesora Waleriana Pańko. (…) To oni ideę samorządu terytorialnego zaszczepili w całym kraju. (…) Można powiedzieć, że polski samorząd najwięcej zawdzięcza Śląskowi.”

 

Marek Kłoczko, Wiceprezes i Dyrektor Generalny Krajowej Izby Gospodarczej, odebrał Kryształowy Laur z Diamentem. „25 lat temu odrodził się w Polsce samorząd gospodarczy, 25 lat temu została także założona Krajowa Izba Gospodarcza. W tym czasie staraliśmy się robić to, co jest naszą misją i naszym głównym zadaniem, a mianowicie wspieranie przedsiębiorczości, ale przede wszystkim wspieranie wysiłków środowisk gospodarczych na rzecz integrowania się, na rzecz wspólnych działań, na rzecz podejmowania się działań większych niż może podejmować pojedynczy przedsiębiorca. (…) Myślę, że ten Laur jest dla całego środowiska samorządu gospodarczego”.

 

Kapituła przyznała także Nagrodę Specjalną „Orzeł Piastów Śląskich”, którą został uhonorowany Jego ekscelencja abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki. Arcybiskup wykazał wrażliwość społeczną w zakresie problemów gospodarczych, społecznych i politycznych, występujących na terenie Górnego Śląska, aktywnie angażował się w rozwiązywanie narastających konfliktów społecznych. „Pracujemy dla dobra wspólnego, dla dobra naszej śląskiej ojcowizny – tutaj wyrosłem, tutaj się wychowałem i pragnę pracować jak najlepiej, jak najowocniej dla tej naszej ojcowizny która jest umiejscowiona w tej wielkiej ojczyźnie, której również chcemy wszyscy z miłością służyć. (…) Chciałbym podziękować wszystkim przedsiębiorcom, wszystkim tym, którzy podejmują aktywną działalność gospodarczą; a moje podziękowanie jest o tyle konkretne, że dotyczy miejsc pracy, które państwo tworzycie i utrzymujecie”.

 

Najwyższe wyróżnienie, czyli Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, Kapituła w tym roku przyznała Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisławowi Komorowskiemu.

 

IMGP0114a

 

Ceremonię zakończył koncert pt. „Cudowny świat musicalu”. Wystąpiła orkiestra symfoniczna Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego z udziałem solistów warszawskiego Teatru ROMA: Edyty Krzemień, Ewy Prus, Łukasza Talika i Damiana Aleksandra.

 

Lista wszystkich nagrodzonych: Laury Umiejętności i Kompetencji 2014 

Katalog Laurowy: Katalog Laury 2014

 


 

 

XXIII Gala już wkrótce!

13 styczeń 2015

logotyp2014

Już 17 stycznia grono znamienitych Laureatów, przedstawiciele władz lokalnych i regionalnych, goście zagraniczni – łącznie blisko 2500 gości - zgromadzi się w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu podczas uroczystej Gali wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji.

Najwyższe wyróżnienie – Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji – został przyznany Bronisławowi Komorowskiemu, Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej. Kapituła podjęła także decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej Orła Piastów Śląskich Ks. Arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi w dowód uznania za jego wkład w rozwiązywaniu trudnych społecznych i gospodarczych problemów Śląska.

W gronie wyróżnionych znaleźli się także przedsiębiorcy, działacze samorządu gospodarczego, lekarze, przedstawiciele jednostek samorządu gospodarczego. Diamentowe, Kryształowe, Platynowe oraz Złote Laury Umiejętności i Kompetencji, przyznawane przez Kapitułę Laurów, wręczane są już od ponad dwudziestu lat.

W tym roku wręczonych zostanie łącznie 7 Kryształowych Laurów, 26 Platynowych Laurów oraz 39 Złotych, między innymi w kategoriach „Doskonała Załoga”, „Kultura i Media”, „Nauka i Innowacyjność”, „Wydarzenie Roku”, „Obecność na Rynku Globalnym”.

Laury zawsze pokazywały ludzi mądrych, przedsiębiorczych i szlachetnych. Byliśmy przeciwwagą dla negatywnego postrzegania rzeczywistości, ciągłego niezadowolenia z czegoś. Owszem trzeba się doskonalić, trzeba robić więcej i lepiej, ale pokażmy to co jest w nas dobre. I Laury taką funkcję spełniają.– podkreśla Tadeusz Donocik, Prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, Przewodniczący Kapituły Laurów.

Historię Laurów tworzy kilkuset Laureatów. Wśród dotychczasowych uhonorowanych znalazły się takie osobistości jak Lech Wałęsa, Ojciec Święty Jan Paweł II, Javier Solana Madariaga, Jan Nowak Jeziorański, Aleksander Kwaśniewski, Vaclav Havel, Kardynał Stanisław Dziwisz, Profesor Władysław Bartoszewski, Profesor Leszek Balcerowicz, Andrzej Wajda, Krzysztof Zanussi, Bogdan Borusewicz, Jose Manuel Barroso i Krzysztof Penderecki.

W części artystycznej XXIII edycji Laurów Umiejętności i Kompetencji odbędzie się koncert pt. „Cudowny świat musicalu” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego z udziałem solistów Teatru ROMA: Edyty Krzemień, Ewy Prus, Łukasza Talika i Damiana Aleksandra.

 

 


 

 

 

Wyniki obrad Kapituły

10 grudzień 2014

8 grudnia 2014 roku w siedzibie Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach odbyło się kolejne posiedzenie Kapituły Laurów Umiejętności i Kompetencji 2014. Podczas spotkania, członkowie Kapituły zapoznali się z kandydaturami do Kryształowych, Platynowych oraz Złotych Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kapituła podjęła także decyzję o przyznaniu Nagrody Specjalnej Orła Piastów Śląskich Ks. Arcybiskupowi Wiktorowi Skworcowi w dowód uznania za jego wkład w rozwiązywaniu trudnych społecznych i gospodarczych problemów Śląska.

Łącznie w tym roku przyznano 6 Laurów Kryształowych, 26 Laurów Platynowych oraz 39 Laurów Złotych. Część wyróżnień przyznawana będzie w Opolu, w Filharmonii Opolskiej, 9 stycznia o godz. 17.00. Natomiast 17 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbędzie się XXIII Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji 2014.

 

LZAW3963   LZAW3968

LZAW3979  LZAW3971

 LZAW3986    LZAW3973

 

 


 

Koncert Laurowy

25 listopad 2014

Co roku Laurom Umiejętności i Kompetencji towarzyszy uroczysty koncert. Poprzednio był to Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją dr hab. Anny Szostak i ich Goście, wśród nich zwycięzca Shure Montreux Jazz Voice Competition 2013 Wojciech Myrczek (vocal) i Paweł Tomaszewski (piano).

 

Uroczystą galę, która odbędzie się 17 stycznia uświetni koncert Laurowy pt. „CUDOWNY ŚWIAT MUSICALU” w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Zabrzańskiej pod dyrekcją Sławomira Chrzanowskiego z udziałem solistów Teatru ROMA: Edyty Krzemień, Ewy Prus, Łukasza Talika oraz Damiana Aleksandra.

 


 

 

Posiedzenie Kapituły Laurów

27 październik 2014

27 października 2014 roku odbyło się Posiedzenie Kapituły Laurów inaugurujące XXIII edycję.

Spotkanie rozpoczęło się od przedstawienia członków Kapituły Laurów, którzy następnie zatwierdzili tegoroczny regulamin laurów.

Posiedzenie przedstawiło aktualny stan rozmów w związku z przyznaniem Diamentowego Lauru Umiejętności i Kompetencji. Przedstawiono również kandydatów do wyróżnienia Kryształowymi Laurami oraz Kryształowymi Laurami z diamentem, a także do Platynowych Laurów Umiejętności i Kompetencji.

XXIII Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji odbędzie się już 17 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

 


 

Już dziś! Relacja z Laurów w TVP

02 luty 2014

 

  

Tych z Państwa, którzy nie mogli być z nami podczas Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji w Domu Muzyki i Tańca, zapraszamy do obejrzenia relacji w TVP Katowice już dziś od godziny 17.30.

 

 

 

 


XXII Gala już za nami!

19 styczeń 2014

 

Kolejna edycja Laurów Umiejętności i Kompetencji przeszła już do historii. Zabrzański Dom Muzyki i Tańca wypełnił się wczoraj znakomitymi osobowościami, ogromną liczbą gości, a także niezwykłymi słowami, wzruszeniami, śmiechem oraz muzyką w wykonaniu Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice - Camerata Silesia, pod dyrekcją Anny Szostak. Laury Umiejętności i Kompetencji to okazja by powiedzieć „dziękuję” – tymi słowami Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik, można podsumować ideę wręczania wyróżnień przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach.


Główne wyróżnienie, którym jest Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, otrzymał Krzysztof Penderecki. „To wielkie wyróżnienie dla mnie. Przeglądnąłem nazwiska tych, którzy dostali tę samą nagrodę – Jan Paweł II, który zostanie świętym, Premier Jerzy Buzek i wiele innych, znakomitych postaci. Bardzo się cieszę, że przez to, że dostałem tę nagrodę, też będę jednym z Laureatów i bardzo sobie to cenię” – powiedział odbierając Laur. Kapituła przyznała w tym roku po raz pierwszy Kryształowy Laur z Diamentem. Laureatem został Józef Hen – wybitny pisarz i publicysta.


Podczas Gali podkreślano niezwykle istotną rolę dobrych relacji i współpracy pomiędzy regionami. Marek Sowa, Marszałek województwa Małopolskiego, odbierając Platynowy Laur, powiedział: „Traktuję to wyróżnienie jako zaproszenie do jeszcze większego pogłębienia naszej współpracy. Jestem pewien, że będziemy w tym mogli liczyć na naszych śląskich przyjaciół, z którymi od kilku lat współpracujemy coraz mocniej i wiele sobie obiecujemy”. W podobnym tonie wypowiadał się Petr Kužel, Prezes Czeskiej Izby Gospodarczej: „Jestem zaszczycony, że odbieram w Polsce tak ważną i prestiżową nagrodę. W pracy ważna jest mądrość i przyjaźń – ta od wielu lat występuje między Czechami i Polakami”.


Wręczanie Laurów postaciom wybitnym, które swoją działalnością wspierają procesy pozytywnych zmian, to także okazja do opisania tego, jak każdy z nas codziennie może wpływać na swoje najbliższe otoczenie. Podczas Gali Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, zaapelował: „Bardziej się lubmy, szanujmy, miejmy do siebie więcej zaufania”.

Serdecznie dziękujemy wszystkim zebranym za obecność, a tych z Państwa którzy nie mogli być wczoraj z nami, zapraszamy do obejrzenia relacji w TVP Katowice 2 lutego o godz. 17.30.


Kliknij, aby zobaczyć fotorelację z XXII Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji.

 

 


 

Laury Umiejętności i Kompetencji to okazja by powiedzieć „dziękuję” – tymi słowami Prezydent Miasta Zabrze Małgorzaty Mańki-Szulik, można podsumować ideę wręczania wyróżnień przez Regionalną Izbę Gospodarczą w Katowicach. 18 stycznia w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu odbyła się już XXII edycja Gali.

Główne wyróżnienie, którym jest Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji, otrzymał Krzysztof Penderecki. „To wielkie wyróżnienie dla mnie. Przeglądnąłem nazwiska tych, którzy dostali tę samą nagrodę – Jan Paweł II, który zostanie świętym, Premier Jerzy Buzek i wiele innych, znakomitych postaci. Bardzo się cieszę, że przez to, że dostałem tę nagrodę, też będę jednym z Laureatów i bardzo sobie to cenię” – powiedział odbierając Laur. Kapituła przyznała w tym roku po raz pierwszy Kryształowy Laur z Diamentem. Laureatem został Józef Hen – wybitny pisarz i publicysta.

Podczas Gali podkreślano niezwykle istotną rolę dobrych relacji i współpracy pomiędzy regionami. Marek Sowa, Marszałek województwa Małopolskiego, odbierając Platynowy Laur, powiedział: „Traktuję to wyróżnienie jako zaproszenie do jeszcze większego pogłębienia naszej współpracy. Jestem pewien, że będziemy w tym mogli liczyć na naszych śląskich przyjaciół, z którymi od kilku lat współpracujemy coraz mocniej i wiele sobie obiecujemy”. W podobnym tonie wypowiadał się Petr Kužel, Prezes Czeskiej Izby Gospodarczej: „Jestem zaszczycony, że odbieram w Polsce tak ważną i prestiżową nagrodę. W pracy ważna jest mądrość i przyjaźń – ta od wielu lat występuje między Czechami i Polakami”.

Wręczanie Laurów postaciom wybitnym, które swoją działalnością wspierają procesy pozytywnych zmian, to także okazja do opisania tego, jak każdy z nas codziennie może wpływać na swoje najbliższe otoczenie. Podczas Gali Andrzej Arendarski, Prezes Krajowej Izby Gospodarczej, zaapelował: „Bardziej się lubmy, szanujmy, miejmy do siebie więcej zaufania”.

Poznaj tegorocznych Laureatów!

08 styczeń 2014

Szanowni Państwo, 

 

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z tegorocznymi Laureatami Laurów Umiejętności i Kompetencji!

http://www.laury.rig.katowice.pl/index.php/o-laurach/laureaci/2013

 

Gala wręczenia wyróżnień już 18.01.2014r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

 

Zapraszamy!

 


 

XXII edycja Laurów

29 październik 2013

Z przyjemnością informujemy, że rozpoczęła się już XXII edycja Laurów Umiejętności i Kompetencji. Kolejny raz Diamentowymi, Kryształowymi, Platynowymi oraz Złotymi Laurami nagradzać będziemy ludzi wybitnych, którzy swoją pracą i talentami kreują sukces w swoich organizacjach.

Finał tegorocznej edycji odbędzie się 18 stycznia 2014 roku podczas uroczystej gali w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu. Jak co roku, w Gali udział weźmie ponad 2000 gości – parlamentarzystów, przedstawicieli korpusu dyplomatycznego, administracji rządowej i samorządowej oraz przedsiębiorców. Serdecznie zapraszamy do udziału w konkursie i sięgnięcia po Złoty Laur Umiejętności i Kompetencji. Kapituła utworzyła dwie nowe kategorie Złotych Laurów, a mianowicie: Firma Rodzinna i Przedsiębiorcza Kobieta, dając tym samym większe szanse na pokazanie swoich dokonań i sukcesów w nowych obszarach.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami – regulaminem i warunkami przyznawania wyróżnień, które dostępne są w zakładce: Dokumenty do pobrania.

Nowy adres strony Laurowej

17 październik 2013

Szanowni Państwo, 

 

Chcielibyśmy poinformować, iż od dnia 18.10.2013 r. strona Laurów Umiejętności i Kompetencji będzie dostępna pod adresem www.laury.rig.katowice.pl 

 

Serdecznie zapraszamy! 

Lutowe wydanie "Wolnego Rynku"

22 luty 2013

Serdecznie polecamy Państwu lutowe wydanie elektronicznego biuletynu izbowego "Wolny Rynek", w którym znajduje się relacja z Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji, która odbyła się 19 stycznia 2013 r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Więcej...

Zapraszamy do obejrzenia relacji z Laurów 2012

11 luty 2013

 

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji emitowanej na antenie TVP KATOWICE z gali Laurów Umiejętności i Kompetencji 2012, która odbyła się 19 stycznia 2013r. w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Więcej...

Fotorelacja - Laury 2012

08 luty 2013

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z XXI edycji laurów Umiejętności i Kompetencji.

 

Więcej...

Zmiana terminu emisji relacji z Gali Laurów 2012 na antenie TVP Katowice

25 styczeń 2013

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia relacji z Gali Laurów Umiejętności i Kompetencji 2012 w dniu 3 lutego br. o godz. 17.00 na antenie TVP Katowice. 

Więcej...

Laury Umiejętności i Kompetencji 2012 rozdane

22 styczeń 2013

Najwyższe odznaczenie - Diamentowy Laur Umiejętności i Kompetencji dla Komisarza europejskiego ds. programowania finansowego i budżetu oraz 62 Kryształowe, Platynowe i Złote Laury dla przedstawicieli świata polityki, biznesu, kultury, sztuki , nauki i środowisk gospodarczych.

Więcej...

Już w sobotę wręczenie Laurów 2012

16 styczeń 2013

Już w przyszłą sobotę odbędzie się Wielka Gala Laurów Umiejętności i Kompetencji.

Więcej...

Konferencja prasowa inaugurująca galę Laurów

04 styczeń 2013

Serdecznie zapraszamy do udziału w konferencji prasowej inaugurującej galę Laurów Umiejętności i Kompetencji, która odbędzie się dnia 19 stycznia 2013r. o godz. 15.30 w Domu Muzyki i Tańca w Zabrzu.

Więcej...

Zostań Złotym Laureatem !

26 listopad 2012

Serdecznie zapraszamy osobowości, firmy i instytucje, które odznaczają się szczególną aktywnością w procesie budowania gospodarki rynkowej, jej restrukturyzacji i adaptacji do standardów europejskich do wzięcia udziału w konkursie Złotych Laurów Umiejętności i Kompetencji.

Więcej...

XXI edycja Laurów Umiejętności i Kompetencji

05 listopad 2012

Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach już po raz 21 organizuje niezwykle prestiżowe wydarzenie jakim są Laury Umiejętności i Kompetencji. 

Więcej...

Zapraszamy na relację z uroczystości

20 styczeń 2012

Serdecznie zapraszamy na relację z uroczystości wręczenia Laurów Umiejętności i Kompetencji 2011, która zostanie wyemitowana na antenie TVP Katowice dnia 22 stycznia (niedziela) o godz. 17.00.

Więcej...

© Regionalna Izba Gospodarcza w Katowicach